top of page
ניתוחי עפעפיים עליונים

ניתוחי עפעפיים עליונים

ניתוחי עפעפיים עליונים(עודפי עור, צניחת השריר ותיקון גבות):

הקדמה והבהרת המושגים:


ישנם מצבים שונים סביב העפעפיים אותם נוטים המטופלים ליחס ל;''צניחת עפעפיים'' ;''כובד'',;''עיניים קטנות'', ועוד כהנה. ישנם סוגים שונים של צניחת עפעפים, ולכל אחד מסוגי ההפרעה יש פתרון ניתוחי שונה בתכלית:


עודף של עור ושומן העפעפיים


עם השנים חלים שינויים באלסטיות עור העפעפיים, ובמרקם ונפח שרירי הפנים והשומן הארובתי. כל אלה יוצרים מצב של הפרעה קוסמטית ולעיתים מלוה גם בהפרעה רפואית.


הניתוח במקרים אלו הינו תיקון פלסטי העפעפיים (blepharoplasty). בניתוח זה מוציאים עודף עור, ולעתים גם שריר תת עורי. במקרי עודף שקיות שומן (לרוב בחלק הפנימי), יש להסיר את עודף השומן הארובתי.


יש לזכור כי כל מקרה שונה, ועל כן הניתוח מותאם לפי המקרה. השיקולים תלויים במנח הגבות, מצב היובש של העיניים, ובכמות השומן הבסיסית של הארובה (על מנת להמנע מהסרת עודף רקמה ועיניים שקועות).
 

אנט 2.
אחרי
עפעפים עליונים‎‎
לפני
גבר עליונים 1.
לפני
גבר עליונים 2 (1).
אחרי

צניחת העפעף (פטוזיס).


צניחת עפעפיים (פטוזיס) הוא מצב בו מנח העפעף נמוך בהשוואה למרכז האישון בעין אחת או בשתי העיניים, או כאשר הוא נמוך יותר בעין אחת בהשוואה לשניה. הסיבה השכיחה לכך היא התרופפות החיבור בין השריר המרים את העפעף העליון (Levator)לבין העפעף.


צניחת העפעף עשויה להופיע בדרגות שונות- החל מצניחה קלה ואסימטריה שמשמעותה קוסמטית בעיקרה ועד לצניחה משמעותית החוסמת את ציר הראיה ומפריעה מאד לתפקוד תקין.


בילדים צעירים חסימה של ציר הראיה עלולה לגרום לעין עצלה ונזק בלתי הפיך.


טכניקות הניתוח תלויות בסיבה, ברמת הצניחה ובגיל המטופל, וכוללים : ניתוח לחיבור סיבי השריר שנותקו, עם או ללא הסרת עודף עור או ניתוח לחיתוך וקיצור השריר מרים העפעף. ניתוחים אלו נעשים על קו הקפל הטבעי ולכן אין צלקת חיצונית חדשה.


במקרים של חוסר תפקוד של השריר הטבעי אנו משתמשים בשתל עצמוני או חיצוני המתחבר אל
שרירי המצח לצורך הרמה (frontalis sling).


גבה צנוחה
טרם ההחלטה לגבי ניתוח עפעפיים, יש לבדוק בקפידה את מנח הגבות. עם השנים נוצרת לעיתים התרופפות בחיבור בסיס הגבות לרקמות העמוקות, והן צונחות (Brow ptosis). פעמים רבות יש צורך לשלב עם תיקון צניחת העפעפים גם ניתוח להרמת הגבות.


צניחת הגבות תלויה במבנה הבסיסי של המצח, הגבות והעפעפים והוא תלוי במבנה הגנטי וכן
בשינויים תלויי הגיל.


ככלל, הגבה מחלוקת לשלושה איזורים: ראש הגבה, גוף הגבה וזנב הגבה. (ראה תמונה)

צניחת העפעף (פטוזיס).
לפני
לפני
אחרי
אחרי

צניחת הגבה לרוב מתחילה מאיזור זנב (לכיוון הרקה),ולעיתים ממוקמת רק שם.
לעיתים הצניחה נמשכת גם גם לגוף ואף לראש הגבה. בהתאם למצבים אלה מבוצעת ההחלטה על סוג הניתוח המומלץ.
כאן נפרט 3 שיטות עיקריות בנשוא תיקון הגבות:
    1. קיבוע פנימי- במקרים קלים כאשר ישנו רפיון קל וצניחה עד 6 מ''מ, ניתן במהלך                      ניתוח העפעפים, לבצע תפרים פנימיים בין זנב הגבה לחלק הפנימי של העצם במצח                (פריאוסט), ובכך ניתן לקבע וליצב את הגבה. (דוגמאות )
    2. גישה ישירה- במקרי צניחה משמעותית יותר, כאשר ישנו רפיון משמעותי מעל 6                      מ"מ ניתן
       לבצע חיתוך בצורת ירח בסמוך ממש לקו הגבות ובחלק הצידי שלהן (לאורך 2.5-3                   ס''מ)
ו      בכך ניתן להעלות את הגבות בכ 5-15 מ''מ בתלות במקרה. ניתוח זה נעשה על פני                 העור
       ולכן מותיר צלקת. לכן הוא מתאים למקרים בהם הגבות כהות או מעובות ובגוון עור בהיר           עד בינוני. במקרים אלו הניתוח מעלה היטב ולאורך זמן את הגבות התוצאה המתקבלת             לרוב טובה מאד.
    3. גישה מצחית- מתאים גם למקרי צניחה משמעותית ו/או כאשר הגבות בהירות מאד או              צרות. כאן מבוצע חתך מעט אחורית לקו השערות ולאורך 4-5 ס''מ. כל האיזור                        שמעל קו הגבות מורם ועודפי העור מוסרים. איזור הצלקת מוסתר מאחורי קו השיער ואינו          נראה. (דוגמאות במקרים אלה יש לשקול ניתוח משולב של הרמת גבות עם או ללא                  עפעפיים. ישנן מספר טכניקות לביצוע הניתוח. דרך אחת היא על-ידי הסרת עודף העור              באיזור צדי הגבה ומאחורי קו השער. בשיטה אחרת ניתן להסיר ישירות את העור שמעל            הגבה, אך בדרך זו עלולה להיוותר צלקת. דרך שלישית היא 
ע''י קיבוע פנימי של הגבה              דרך החתך של ניתוח העפעפיים. דרכים אחרות הן בשיטה אנדוסקופית דרך המצח.

הניתוח


ניתוח עפעפיים עליונים נמשך כ- 40 דקות. אם מבוצע במשולב גם ניתוח גבות, הוא נמשך כשעה עד שעה וחצי. הניתוח נעשה לרוב עם טשטוש וכן הרדמה מקומית. הניתוח אינו דורש אשפוז אלא השגחה קצרה, ולאחריה המטופל משתחרר.
תופעות לאחר הניתוח וההחלמה


בימים הראשונים יש לצפות לנפיחות, שטפי דם עוריים, קושי בפתיחת העיניים, תחושת דמעת או יובש.
רוב התופעות קלות חולפות לאחר כשבוע, ולעיתים כלל לא מופיעות. הטיפול הוא ע''י קומפרסים קרים ביומיים הראשונים. כשבוע לאחר הניתוח ניתן הסיר את התפרים החיצוניים, ואז ניתן להתרשם מהתוצאה. לעיתים קיימת בצקת למשך עוד שבוע-שבועיים.

סיבוכים אפשריים:


סיבוכים בניתוחי עפעפיים עליונים הינם נדירים. אסימטריה, תיקון יתר או תת תיקון ניתנים לתיקון.
דמעת ותחושת יובש הינם לרוב זמניים וחולפים עם טיפול משלים. מנתח לפלסטיקה של העין עובר הכשרה מלאה של רופא עיניים והתמחות על בניתוחי פלסטיקה של העפעפיים, ולכן יש לו מיומנות גבוהה במניעת הסיבוכים הנ''ל. הכרה טובה של המבנים האנטומים של איזור העין והעפעפיים לפרטי פרטים וניסיון עשיר, מבטיחים סבירות נמוכה של הסיבוכים, וידע להתמודד

עם הסיבוכים אם חלילה הם קורים.
זמן החלמה


בימים הראשונים יש לצפות לנפיחות, לדימומים ולקושי בפתיחת העפעפיים. הטיפול הוא ע''י
קומפרסים קרים ביממה הראשונה. כשבוע לאחר הניתוח ניתן להסיר את התפרים החיצוניים,

ואז ניתן להתרשם מהתוצאה. לעיתים קיימת בצקת למשך עוד שבוע-שבועיים.

bottom of page