top of page
ניתוחי עפעפיים

ניתוחי עפעפיים 

עפעפים עליונים 3_
לפני
עפעפים עליונים 4.j

ניתוחי עפעפיים


הקדמה והבהרת המושגים:
ישנם מצבים שונים סביב העפעפיים אותם נוטים המטופלים ליחס ''צניחת עפעפיים''. ''כובד'' עיניים קטנות'', ועוד כהנה. על מנת להקל על ההבנה, נציג כאן 3 דוגמאות הממחישות סוגים שונים של בעיה.
לכל אחד מסוגי ההפרעה יש פתרון ניתוחי שונה בתכלית:


    ● עודף של עור ושומן העפעפיים
עם השנים חלים שינויים באלסטיות עור העפעפיים, ובמרקם ונפח שרירי הפנים והשומן הארובתי. כל אלה יוצרים מצב של הפרעה קוסמטית ולעיתים מלווה גם בהפרעה רפואית.
הניתוח במקרים אלו הינו תיקון פלסטי העפעפיים.(blepharoplasty .(בניתוח זה מוציאים עודף עור, לעתים גם שריר תת עורי. במקרי עודף שקיות שומן (לרוב בחלק הפנימי), יש להסיר את עודף השומן הארובתי.
יש לזכור כי כל מקרה שונה, ועל כן הניתוח מותאם לפי המקרה. השיקולים תלויים במנח הגבות, מצב היובש של העיניים, ובכמות השומן הבסיסית של הארובה (להמנע מהסרת עודף רקמה ועיניים שקועות),


    ● צניחת העפעף(פטוזיס).(ראה גם פרק: פטוזיס)
צניחת עפעפיים (פטוזיס) הוא מצב בו מנח העפעף נמוך בהשוואה למרכז האישון בעין אחת או בשתי העיניים, או כאשר הוא נמוך יותר בעין אחת בהשוואה לשניה. הסיבה השכיחה לכך היא התרופפות החיבור בין השריר המרים את העפעף העליון (Levator )לבין העפעף.
צניחת העפעף עשויה להופיע בדרגות שונות- החל מצניחה קלה ואסימטריה שמשמעותה קוסמטית בעיקרה ועד לצניחה משמעותית החוסמת את ציר הראיה ומפריעה מאד לתפקוד תקין.
בילדים צעירים חסימה של ציר הראיה עלולה לגרום לעין עצלה ונזק בלתי הפיך.
טכניקות הניתוח תלויות בסיבה, ברמת הצניחה ובגיל המטופל, וכוללים : ניתוח לחיבור סיבי השריר שנותקו, עם או ללא הסרת עודף עור או ניתוח לחיתוך וקיצור השריר מרים העפעף. ניתוחים אלו נעשים על קו הקפל הטבעי ולכן אין צלקת חיצונית חדשה.
במקרים של חוסר תפקוד של השריר הטבעי אנו משתמשים בשתל עצמוני או חיצוני המתחבר אל שרירי המצח לצורך הרמה)
frontalis
 

    ● גבה צנוחה
טרם ההחלטה לגבי ניתוח עפעפיים, יש לבדוק בקפידה את מנח הגבות. עם השנים נוצרת לעיתים התרופפות בחיבור בסיס הגבות לרקמות העמוקות, והן צונחות. (Brow ptosis)
במקרים אלה יש לשקול ניתוח משולב של הרמת גבות עם או ללא הרמת עפעפיים.ישנן מספר טכניקות לביצוע הניתוח. דרך אחת היא על-ידי הסרת עודף העור באיזור צידי הגבה ומאחורי קו השער. בשיטה אחרת ניתן להסיר ישירות את העור שמעל הגבה, אך בדרך זו עלולה להיוותר צלקת. דרך שלישית היא ע''י קיבוע פנימי של הגבה דרך החתך של ניתוח העפעפיים. דרכים אחרות הן בשיטה אנדוסקופית דרך המצח.


    הניתוח
ניתוח עפעפיים עליונים נמשך כ- 40 דקות. אם מבוצע במשולב גם ניתוח עפעפים תחתונים, הוא נמשך כשעה וחצי. הניתוח נעשה לרוב בהרדמה מקומית, ולעיתים עם טשטוש.


הניתוח אינו דורש אשפוז אלא השגחה קצרה, ולאחריה המטופל משתחרר.


ניתוח עפעפיים עליונות ותחתונות ושילובי ניתוחי עפעף עליון


לעיתים יש למטופל בעיית צניחת גבות וצניחת עפעפיים, או פטוזיס עם צניחת עפעפיים וכן הלאה.
במקרים אלו יש לשלב בין הניתוחים השונים לפי בדיקת המנתח.

כמו-כן ניתן לנתח עפעפיים עליונים בלבד או תחתונים בלבד או לשלב בו זמנית את שני הניתוחים הנ''ל בהתאם למצב העפעפיים ורצון המנותח.


תופעות לאחר הניתוח וההחלמה


בימים הראשונים יש לצפות לנפיחות, שטפי דם עוריים, קושי בפתיחת העיניים, תחושת דמעת או יובש.
רוב התופעות קלות חולפות לאחר כשבוע, ולעיתים כלל לא מופיעות.הטיפול הוא ע''י קומפרסים קרים ביומיים הראשונים. כשבוע לאחר הניתוח ניתן הסיר את התפרים החיצוניים, ואז ניתן להתרשם מהתוצאה. לעיתים קיימת בצקת למשך עוד שבוע-שבועיים.


סיבוכים אפשריים:
סיבוכים בניתוחי עפעפיים עליונים הינם נדירים. אסימטריה, תיקון יתר או תת תיקון הינם נדירים וניתנים לרוב לתיקון. דמעת ותחושת יובש הינם לרוב זמניים וחולפים עם טיפול משלים. מנתח לפלסטיקה של העין עובר הכשרה מלאה של רופא עיניים והתמחות על בניתוחי פלסטיקה של העפעפיים, ולכן יש לו מיומנות גבוהה במניעת הסיבוכים הנ''ל. הכרה טובה של המבנים האנטומים של איזור העין והעפעפיים לפרטי פרטים וניסיון עשיר , מבטיחים סבירות נמוכה של הסיבוכים, וידע להתמודד עם הסיבוכים אם חלילה הם קורים.


זמן החלמה
בימים הראשונים יש לצפות לנפיחות, לדימומים ולקושי בפתיחת העפעפיים. הטיפול הוא ע''י קומפרסים קרים ביממה הראשונה. כשבוע לאחר הניתוח ניתן להסיר את התפרים החיצוניים, ואז ניתן להתרשם מהתוצאה. לעיתים קיימת בצקת למשך עוד שבוע-שבועיים.

bottom of page