top of page
botox-

בוטוקס

Botox
Botox.j
Botox.

בוטוקס


בוטוקס שייך למשפחת הטיפולים הקוסמטים שאינם ניתוחים, שתפקידם לטשטש קמטים בפנים. בנוסף יש לו שימושים נוספים באוקולופלסטיקה, ובעיקר בבלפרוספאזם.


ישנם סוגים שונים של קמטים באיזור הפנים. חלקם פעילים (=דינמים) ומושפעים מפעולת שרירי הפנים, וחלקם אינם פעילים, אלא קבועים ונותרו בשל קפלי שריר, קווי מתח וגרביטציה וכן הלאה.

 

בוטולינום טוקסין הינו רעלן שפותח כנגזרת של רעל חיידקי לטיפול בקמטים דינמיים. עקרון העבודה הוא שיתוק זמני של סיבי שריר היוצרים קמטים מוגברים.


הזרקת בוטוקס יעילה להחלקת קמטי הבעה דינמיים בעיקר באיזור המצח, בין הגבות, ובצידי העיניים. באיזורים שמתחת לעינים לא מומלץ להזריק בשל חשש לשיתוק שרירים באיזור הפה,

וכן לא מומלץ להזריק ממש מעל מרכז הגבה על מנת שלא ליצור צניחת עפעף. ההזרקה יעילה גם לשימושים קליניים רבים נוספים ברפואה (כמו הזעת יתר, חשיפת קרנית ועוד). ברפואת העינים יש שימושים נוספים- כמו בכיווץ שרירים בלתי רצוני סביב העפעפיים (בלפרוספאזם) , לצורך שיתוק שרירים במקרי פזילה , ועוד.
בארץ משווקים שני סוגים של בוטולינום טוקסין, הדומים בפעולתם .(בוטוקס, דיספורט)


הטיפול מתבצע במרפאה ,ללא הרדמה וללא צורך בהכנות מיוחדות . ישנו כאב קל של חדירת המחט
הדקיקה, וניתן להקל על כל ע''י קירור האיזור, או ע''י שימוש במשחת אלחוש מקומית. (כמו אמלה).

 

מיד לאחר הטיפול ניתן לחזור הביתה. מומלצת מנוחה למס' שעות ורצוי להימנע מפעילות גופנית באותו היום .
באופן מעשי אין סיבוכים מערכתיים, למעט מקרים נדירים של כאבי ראש או חולשה קלה למשך זמן קצר.
באופן מקומי עלולה להווצר אסימטריה, הרמת יתר של הגבה או צניחת עפעף. הקפדה על כללי ההזרקה מביאים לתוצאה מרשימה. לרוב תוך יומיים ועד שבוע. ביקורת מבוצעת כעבור שבועיים לצורך בדיקת אפקט הטיפול ובמידת הצורך להשלמת טיפול (touch up ,). השפעת הטיפול היא לתקופה של 3 - 6 חודשים, ולכן יש לחזור על ההזרקה כדי לשמר את התוצאה הקוסמטית המתקבלת. עם זאת משך זמן ההמתנה בין טיפול לטיפול הולך ועולה, ולכן יש צורך בתדירות נמוכה יותר של הזרקות.

בלפרוספזם


בלפרוספאזם (Benign Essential Blepharospasm) הינו מצב של מצמוץ בלתי רצוני של העפעפיים.
המצב עשוי להתחיל בעין אחת, לזמן קצר ובדרגה קלה שאינה מפריעה לתפקוד. במקרים כאלה ההפרעה 
היא קוסמטית. לעיתים המצב מתפתח לכיווץ בלתי רצוני בשתי העיניים ולמשך שעות ארוכות עד כדי חוסר יכולת לפקוח את העיניים ופגיעה מוחלטת בתפקוד.


פיתוח זריקת הבוטוקס פתחה חלון לטיפול יעיל בבעיה, אם כי למשך זמן קצוב, ולעיתים עם חוסר
השפעה כעבור מספר הזרקות. מדובר על הזרקות רבות סביב השריר עוטף העפעפיים- האורביקולריס אוקולי –עד להשגת האפקט הרצוי של הפסקת המצמוץ הבלתי רצוני. לרוב ההשפעה היא לכ 3 חודשים, אז יש לחזור על ההזרקות. יש מקרים בהם ההשפעה של הזריקות פוחתת,

או כאשר אין תגובה לבוטוקס, הפתרון הוא בניתוח גדול שבו כורתים את השריר עוטף העפעף.

מילוי קמטים


עם השנים נוצרים קמטים באיזור הפנים והעיניים, כתוצאה מהזדקנות העור, השרירים בפנים והשפעת הגרביטציה. קמטים דינמיים במחצית העליונה של הפנים מתאימה לטיפול ע''י רעלן הבוטוקס. (ראה ערך ''בוטוקס''). במקרים אחרים של קמטים עמוקים בעיקר בזוויות הפה ולצד האף, מתחת לעיניים, ובצידי הפה והשפתיים,
ניתן למלא את הקמט ע''י הזרקת חומרי מילוי לתוכו. קיימים כיום מספר סוגים של חומרי מילוי
קבועים (כגון הארטיקול והסיליקון ), או נספגים. בשנים האחרונות השימוש בחומרים טבעיים נספגים נפוץ ביותר, בשל היתרונות שיש להם, בעיקר בשל העובדה שהם טבעיים, לא נודדים לאיזורים
אחרים ויעילים באופן יחסי לאורך זמן. חומרים אלה הם פיתוח על בסיס חומצה היאלורונית שהוא בבסיסו חומר טבעי הנוצר ע''י הגוף. היתרון הוא בכך שהם אינם יוצרים תגובת גוף זר, או תגובה חיסונית ע''י הגוף, ומתפרקים ע''י אינזימים ברקמת החיבור של הגוף. בכך גם חסרונם- שהם יעילים לזמן מוגבל.
הטיפול מתבצע במרפאה. אילחוש מקומי מתבצע ע''י קירור האיזור לפני הטיפול, בעזרת משחה

(כמו אמלה) או בהזרקה לאיזור. אין תופעות לוואי מערכתיות לטיפול, ומקומית יתכנו שטפי דם עדינים, נפיחות קלה ואודם מקומי באזור ההזרקה.
אלו חולפים מעצמם תוך מספר שעות. הקפדה על כללי ההזרקה מביאים לתוצאה מרשימה, לרוב תוך יום- יומיים, ובסיומה ניתן לחזור לפעילות רגילה. ביקורת מבוצעת כעבור שבועיים לצורך בדיקת אפקט הטיפול ובמידת הצורך להשלמת טיפול 
(touch up). השפעת הטיפול היא לתקופה לרוב לתקופה של שנה עד שנתיים. (תלוי בסוג החומר), ולכן יש לחזור על ההזרקה כדי לשמר את התוצאה הקוסמטית המתקבלת.

פילינג – Chemical Peel / Laser resurfacing


במקרים של קמטוטים שטחיים עדינים רבים, כתמי שמש, כתמים שחורים או ורידים מורחבים בעיקר
סביב העיניים, סביב הפה ובאיזור הלחי, טיפול בבוטוקס או בחומרי מילוי אינם מתאימים. במקרים אלו,
ניתן לבצע קילוף שטחי של עור פנים בעזרת חומר כימי או לייזר. מקובל להשתמש עם TCA (tricyclic
acetic acid ) לפילינג כימי בינוני, ולייזר2 CO לטיפול בלייזר. הפעולה יוצרת כוויה ובכך מקלפת את
השכבות החיצוניות של העור. ישנן מספר דרגות של טיפול- ברמה שטחית, בינונית או עמוקה של העור,
בהתאם לצורך. הסרת השכבה החיצונית מעודדת חידוש של רקמת החיבור הכוללת בעיקר קולגן
ואלסטין, ומרעננת את שכבת העור החיצונית. משך הריפוי עד לבניית הרקמה המחודשת כשבוע ובזמן
זה יש למרוח וזלין על רקמת הריפוי. יש להמנע מחשיפה לשמש אוו לקרינה בחודשים הראשונים לאחר

bottom of page