בוטוקס

 

בוטוקס שייך למשפחת הטיפולים הקוסמטים שאינם ניתוחים, שתפקידם לטשטש קמטים בפנים. בנוסף יש לו שימומים נוספים באוקולופלסטיקה, ובעיקר בבלפרוספאזם.

ישנם סוגים שונים של קמטים באיזור הפנים. חלקם פעילים (=דינמים) ומושפעים מפעולת שרירי הפנים, וחלקם אינם פעילים, אלא קבועים ונותרו בשל קפלי שריר, קווי מתח וגרביטציה וכן הלאה. בוטולינום טוקסין הינו רעלן שפותח כנגזרת של רעל חיידקי לטיפול בקמטים דינמיים. עקרון העבודה הוא שיתוק זמני של סיבי שריר היוצרים קמטים מוגברים.

 

הזרקת בוטוקס יעילה להחלקת קמטי הבעה דינמיים בעיקר באיזור המצח, בין הגבות, ובצידי העיניים. באיזורים שמתחת לעינים לא מומלץ להזריק בשל חשש לשיתוק שרירים באיזור הפה, וכן לא מומלץ להזריק ממש מעל מרכז הגבה על מנת שלא ליצור צניחת עפעף. ההזרקה יעילה גם לשימושים קליניים רבים נוספים ברפואה (כמו הזעת יתר, חשיפת קרנית ועוד). ברפואת העינים יש שימושים נוספים- כמו בכיווץ שרירים בלתי רצוני סביב העפעפיים (בלפרוספאזם) , לצורך שיתוק שרירים במקרי פזילה , ועוד. בארץ משווקים שני סוגים של בוטולינום טוקסין, הדומים בפעולתם .(בוטוקס, דיספורט).

 

הטיפול מתבצע במרפאה ,ללא הרדמה וללא צורך בהכנות מיוחדות .

ישנו כאב קל של חדירת המחט הדקיקה, וניתן להקל על כל ע"י קירור האיזור, או ע"י שימוש במשחת אלחוש מקומית. (כמו אמלה). מיד לאחר הטיפול ניתן לחזור הביתה. מומלצת מנוחה למס' שעות ורצוי להימנע מפעילות גופנית באותו היום . באופן מעשי אין סיבוכים מערכתיים, למעט מקרים נדירים של כאבי ראש או חולשה קלה למשך זמן קצר. באופן מקומי עלולה להווצר אסימטריה, הרמת יתר של הגבה או צניחת עפעף. הקפדה על כללי ההזרקה מביאים לתוצאה מרשימה.

לרוב תוך יומיים ועד שבוע. ביקורת מבוצעת כעבור שבועיים לצורך בדיקת אפקט הטיפול ובמידת הצורך להשלמת טיפול (touch up).

השפעת הטיפול היא לתקופה של 3 - 6 חודשים, ולכן יש לחזור על ההזרקה כדי לשמר את התוצאה הקוסמטית המתקבלת עם זאת משך זמן ההמתנה בין טיפול לטיפול הולך ועולה, ולכן יש צורך בתדירות נמוכה יותר של הזרקות בלפרוספזם.

 

בלפרוספאזם (Benign Essential Blepharospasm) הינו מצב של מצמוץ בלתי רצוני של העפעפיים. המצב עשוי להתחיל בעין אחת, לזמן קצר ובדרגה קלה שאינה מפריעה לתפקוד. במקרים כאלה ההפרעה היא קוסמטית. לעיתים המצב מתפתח לכיווץ בלתי רצוני בשתי העיניים ולמשך שעות ארוכות עד כדי חוסר יכולת לפקוח את העיניים ופגיעה מוחלטת בתפקוד.

פיתוח זריקת הבוטוקס פתחה חלון לטיפול יעיל בבעיה, אם כי למשך זמן קצוב, ולעיתים עם חוסר השפעה כעבור מספר הזרקות.

מדובר על הזרקות רבות סביב השריר עוטף העפעפיים- האורביקולריס אוקולי –עד להשגת האפקט הרצוי של הפסקת המצמוץ הבלתי רצוני.

לרוב ההשפעה היא לכ 3 חודשים, ואז יש לחזור על ההזרקות. יש מקרים בהם ההשפעה של הזריקות פוחתת, או כאשר אין תגובה לבוטוקס, הפתרון הוא בניתוח גדול שבו כורתים את השריר עוטף העפעף.

לתאום תור במרפאה (מענה אנושי) כל יום בין 8:00-22:00:  073-3700700​, לפרטים נוספים לחצו כאן