מבנה העין

מבנה העין הינו כדורי, וקוטרו 22-24 מ"מ. העין נראית לנו רק בחזית הקידמית שלה, מבעד לעפעפיים. איברי העין כוללים את המבנים הבאים:

 

הלחמית - Conjunctiva

רקמה עדינה רירית שקופה, המכילה כלי דם ובלוטות קטנות, העוטפת את לובן העין.(ולכן נראית לבנה) העפעפיים. בנוכחות גירוי של העין נוצר גודש של כלי הדם העדינים וגורמים "לעין אדומה".

 

הקרנית - Cornea

רקמה שקופה חזקה בקדמת העין- תפקידה להעביר את קרני האור ולמקד אותן על הרשתית.

 

הלובן - Sclera

רקמה קשה העוטפת ושומרת על מבנה גלגל העין. בחלק הפנימי שלה נמצאת הרשתית. העטיפות שסביב הרשתית יוצרות סביבה אטומה לאור, כדי לאפשר רק לקרני האור החודרות דרך הקרנית והאישון להגיע לפני הרשתית. עובדה זו תורמת לשיפור איכות התנגודת (contrast ) ואיכות הראיה.

 

הקשתית - Iris

זהו האיבר המעניק את ה"צבע" של העין. הוא מכיל פיגמנט ומטרתו להוות מעין "צמצם" ולווסת את כמות האור הנכנסת לחלק הפנימי של העין. הוא ממוקם מאחורי הקרנית ולפני העדשה.

 

האישון - pupil

זהו למעשה חור במרכז הקשתית. קוטרו מתכווץ ומתרחב בהתאם לתנועות הקשתית, ונקבע לפי רמת התאורה והצורך להתמקד. בכך הוא מהווה את ה"צמצם" הקובע את כמות האור שתכנס לעין. העדשה- רקמה שקופה כקריסטל הנמצאת מאחורי ובסמוך לקשתית. היא אינה נראית למתבונן מבחוץ. היא מעבירה את קרני האור, ומרכזת אותן על פני הרשתית. העדשה מהווה מעין "זום" באפשרותו להתאים את המיקוד בהתאם למרחקים השונים אליהם העין מתבוננת. פעולה זו מתאפשרת באמצעות שריר טבעתי סביב העדשה השולט על האקומודציה - תהליך כיווץ העדשה ומיקוד הראייה, המאפשר ראייה חדה לכל מרחק. עם השנים מאבדת העדשה את גמישותה, ולכן לקראת גיל 45 ישנו באופן פיזיולוגי (תקין) ביטוי של קושי במיקוד על עצמים קרובים, כמו בקריאה ותפירה. שקיפות העדשה חיונית לתפקודה התקין, ולכן הווצרות של עכירות של העדשה (קטרקט), דורש את החלפת העדשה הטבעית בעדשה זכה (מלאכותית).

 

הזגוגית - Vitreous

חומר שקוף הומוגני דמוי ג'ל, הממלא את חלל העין. תפקידו להזין את הרשתית ולשמר את המבנה של העין. באופןו שכיח הג'ל עובר שינויים במבנה, מתנזל ומתכווץ, ואז פני הזגוגית נראים כעין נקודות שחורות מול העין או "זבובים". למרות שלרוב אין סכנה, מצב זה דורש בדיקה ע"י רופא עיניים, כיוון שלעיתים משיכת הזגוגית גורמת למשיכת הרשתית בנקודות החיבור שלהן, ליצור קרע ברשתית ואף הפרדות רשתית.

 

הרשתית - Retina

הרשתית מהווה את השכבה הפנימית של העין. היא מורכבת מ 10 שכבות תאים וסיבי עצב. ישנם קולטני ראייה (פוטורצפטורים) הקולטים את קרני האור, בדומה לפילם. האור הנקלט מעובד בתהליך כימי בקולטנים, המתורגם לדחפים עצביים . אלו מועברים דרך סיבי עצב הראייה, אל המח. בדיקת הרשתית משמשת הן לבדיקת מחלות עיניים, והן לבדיקת מחלות מערכתיות, שרובן מתבטאות בעיניים. זהו המקום היחיד בגוף בו ניתן לראות את כלי הדם ואת זרימת הדם בתוכם. בשל כך ניתן לעקוב אחר דרגת מחלות כמו סכרת, יתר לחץ דם או מחלות כלי דם אחרות. בנוסף- בדיקת עצב הראיה עשויה להצביע על עליית לחץ תוך גולגלתי.

 

שרירי העין

לעין שישה שרירים חיצוניים המאפשרים תנועתיות לכל הכיוונים. תנועתיות העינים מתואמת ואחידה וכך נוצרת ראיה תלת מימדית. השרירים מחוברים ללובן ומקורם בחלק האחורי שמאחורי העין. בנוסף להם יש שריר עליון המחובר לעפעף ואחראי על פעלות הרמת העפעפיים.

 

 

לתאום תור במרפאה (מענה אנושי) כל יום בין 8:00-22:00:  073-3700700​, לפרטים נוספים לחצו כאן