קטרקט

עדשת העין

בתוך העין, מאחורי הקשתית והאישון, ממוקמת העדשה. מדובר על רקמה שקופה שתפקידה למקד הקרניים המגיעות לעין על הרשתית.

 

מהו קטרקט

קטרקט (יָרוֹד בעברית, מפל ביוונית) הוא מצב בו עדשת העין מאבדת את שקיפותה ונעשית עכורה. עדשה עכורה אינה מסוגלת להעביר אל הרשתית את כל קרני האור או את חלקן והאדם מרגיש ירידה בכושר הראיה.

הגורם השכיח ביותר לקטרקט הינו תהליך ההזדקנות הטבעי של העדשה, המופיע לרוב מעל גיל 60, אך הוא עשוי להופיע גם מגיל 40 ואף אצל צעירים יותר. יש אף תינוקות הנולדים עם קטרקט.

הטיפול היחיד לקטרקט, הוא ניתוח להסרת העדשה. אין טיפות, כדורים או טיפול אחר היעיל לטיפול בקטרקט. בעת הניתוח משתילים במקום העדשה הטבעית, עדשה מלאכותית.

ניתוח הקטרקט הוא השכיח מבין כל הניתוחים ברפואה.

 

סוגי קטרקט

יש דרגות רבות וסוגים שונים של ירוד. בשל העובדה שמיקום שונה של העכירות גורם להפרעת ראיה שונה, בשלבים מוקדמים אין הפרעה לראייה, אך בהמשך מופיעה הפרעה בראייה,בתלות במיקום העכירות, כפי שיתואר. מהלך המחלה הינו הדרגתי, ומשתנה בין אדם למשנהו. הוא מתקדם תוך חודשים עד להפרעה בתפקוד הראיה. בשל ההתקדמות ההדרגתית, יש שאינם מודעים להתקדמות הירוד והתדרדרות הראיה עד לשלבים מתקדמים, ולפיכך גם לעובדה שגם ראייתו וגם איכות חייו ישתפרו בעקבות הניתוח.

 

ההפרעה לראיה

התלונות והפרעות הראיה הן מגוונות ומתבטאות באופן ייחודי לכל מקרה.התלונות האופייניות הינן: סנוור בלילה, ראייה כפולה, צבעים פחות חזקים, הפרעת ראייה בשעות היום או הלילה, קושי בראייה לרחוק (נהיגה, צפייה בטלוויזיה) או לקרוב (קריאה, תפירה).

 

עדשות פרימיום

 

עדשות פרימיום הן שתלי עדשה חדישים, בטכנולוגיית היי-טק, המאפשרות ראיה מולטי-פוקלית. בשנים האחרונות הוכנסו לשימוש פיתוחים חדישים של שתלי עדשות תוך עיניות. אותם שתלים, הנקראים עדשות פרימיום, מאפשרים ברוב המקרים ראייה לכל הטווחים, גם ראייה לרחוק וגם ראייה לקרוב, ללא צורך במשקפיים. עדשות פרימיום מאפשרות להשיג תוצאות אופטימליות לאחר הניתוח.

 

עדשות טוריות (עדשות המתקנות צילינדר)

עדשות אלה מאפשרות ראיה חדה ללא צורך במשקפיים גם למטופלים הסובלים מאסטיגמציה/ צילינדר. עדשות אלו תורמות לרמת שביעות רצון גבוהה בקרב המטופלים ולמינימום הפרעות ראיה. התאמת העדשה נעשית על סמך חישוב מדויק באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם.

 

אילו סוגים של עדשות פרימיום ישנם כיום?

העדשות הרגילות המושתלות כיום במהלך  הן עדשות בעלות מוקד אופטי אחד ומאפשרות ראיה טובה אחרי הניתוח. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם בכדי לראות ברור יותר למרחקים ולצרכים שונים (קריאה, עבודה מול מחשב, נהיגה וכדומה), יש צורך להיעזר במשקפיים או בעדשות מגע לאחר הניתוח. בשנים האחרונות פותחו עדשות מיוחדות המושתלות בעין בזמן ניתוח קטרקט ומפחיתות את התלות במשקפיים. השכיחות של ניתוחים עם השתלת עדשות מיוחדות עולה בארץ ובעולם, ויותר אנשים דורשים ומשיגים תוצאות ראיה משופרות, המפחיתות את התלות במשקפיים לאחר ניתוח קטרקט. עם זאת השירות אינו נכלל בסל הבריאות.

 

 

ההחלטה על הניתוח

ככלל, ניתוח הקטרקט אינו הכרח, ומטרתו לשפר את איכות הראיה ואיכות חייו של המטופל. כמעט תמיד ניתוח ירוד אינו דחוף, גם כאשר הוא מתקדם. במקרים נדירים של עליית לחץ או תגובה דלקתית, כתוצאה מהפרשת תוצרי העדשה, יש אינדיקציה דחופה לניתוח.

 

לפני שנים היה מקובל להמתין עד שהירוד יהיה "בשל" כלומר, מתקדם. ב 20 השנים האחרונות, עם התפתחות טכנולוגיות ניתוחיות מתקדמות, עלה משמעותית שיעור ההצלחה, זמן הניתוח וההחלמה פחתו משמעותית, ולכן אין צורך לחכות עד שהירוד יהיה בשל. יתרה על כך, ניתוח של ירוד מתקדם נושא לרוב קושי מוגבר של הניתוח, ולכן רצוי שלא לדחות את הניתוח עד לשלב מתקדם.

 

לפיכך, ההחלטה על הניתוח תלויה במידת ההפרעה לראייה, ובהפרעה הסובייקטיבית לתפקוד בבית או בעבודה.

עם זאת, בשל העובדה כי ההחלטה תלויה ברמת הסיכון מול הסיכוי, ויש לעיתים מחלות נוספות בעין העלולות להקשות על הניתוח, על הרופא לשקלל את הנתונים ולהחליט אם להמליץ עליו. יש לשקול כל מקרה לגופו ולשתף את המטופל ובני משפחתו בהחלטה.

גורמי הסיכון לקטרקט

בנוסף לגיל, ישנם גורמים נוספים המעלים את הסיכוי להופעת קטרקט. גורמי אלה כוללים:

  • מחלות כלליות, כגון סוכרת
  • חשיפה לשמש, עישון והשמנת יתר
  • מחלות עיניים או ניתוחי עיניים קודמים
  • תרופות מסוימות, כגון סטרואידים
  • פגמים ומומים מולדים
  • חבלה בעין

 

תוצאות הניתוח

במרבית המקרים, תוצאות הניתוח מצוינות. בהירות התמונה ואיכות הראייה משתפרות בצורה משמעותית. לעיתים המטופל מרגיש זאת כבר יום למחרת הניתוח, ולעיתים כעבור מספר ימים. התאמת משקפיים נעשית כ-4-6 שבועות לאחר הניתוח.

הכנות לניתוח

לפני הניתוח יש לבצע את הבדיקות הבאות: ספירת דם, כימיה, אק"ג. כמו כן- אישור מהרופא המטפל לניתוח בהרדמה מקומית, וכן סיכום רפואי עם פירוט האבחנות השונות והטיפולים הקבועים.

 

במקרים נדירים, יש צורך בהרדמה כללית לניתוח. אז יש צורך גם בצילום חזה.

טיפולים תרופתיים יש להמשיך באופן סדיר לפני וביום הניתוח.

לרוב אין צורך להפסיק תרופות נוגדות קרישה או מדללות דם כגון אספירין וקומדין.

 

ביום הניתוח

יש ליטול בבקר את התרופות הקבועות. במידת הצורך, ניתן לקחת כדור הרגעה לפני הניתוח.

ניתן לאכול ארוחת בוקר קלה. (בניתוח בהרדמה מקומית.)

ליווי: יש להגיע עם מלווה, כשעה לפני המועד שנקבע לניתוח.

אין להכנס לחדר הניתוח עם חפצים אישיים.

 

הניתוח

הניתוח מתבצע ללא אשפוז, ובהרדמה מקומית תחת תאורת מיקרוסקופ. המטופל מושכב מתחת למיקרוסקופ, ועליו לשכב בנוחיות ולהשאר בתנוחה יציבה עם עין פקוחה במהלך הניתוח.

ההרדמה היא לרוב ע"י הזלפת ג'ל על פני משטח העין. פעולה זו אינה כואבת. לעיתים ניתנת תוספת של זריקת אילחוש לאיזור העין. בניתוח מבוצעת פתיחת קופסית העדשה אשר נשארת במקומה הטבעי. חומר העדשה נשאב מהעין ולתוך הקופסית מושתלת עדשה מלאכותית. לרוב אין צורך בתפרים. בסוף הניתוח העין נחבשת.

הניתוח אורך בין 15-30 דקות, ובמהלכו המטופל ער ויכול לענות לשאלות המנתח. בגמר הניתוח העין נחבשת ולאחר מנוחה קצרה המטופל משתחרר לביתו.

 

לאחר הניתוח

הניתוח מבוצע בשיטה המודרנית ביותר, עם החלמה מהירה וחזרה מהירה לפעילות יומיומית רגילה ומלאה.

בימים הראשונים לאחר הניתוח הראייה עדיין מטושטשת, בדרך כלל, והיא משתפרת בהדרגה בימים הראשונים אצל כל אחד בקצב שונה.

בשעות שלאחר הניתוח, עלולה להיות תחושת אי-נוחות בעין כמו צריבה או תחושת גוף זר. לעיתים ייתכן אף כאב -במידה ומופיעים כאבים או אי-נוחות, ניתן להשתמש במשככי כאבים. (אקמול או אופטלגין)

 

ביקורות לאחר הניתוח

למחרת הניתוח נעשית בדיקת הרופא המנתח, ואז מוסרת החבישה.

לאחר הביקורת הראשונה, יש לטפטף את טיפות העיניים, לרוב 2 סוגי טיפות, 4 פעמים ליום, ולהמתין 3 דקות בין הזלפת סוגי הטיפות השונים.

ביקורת שניה מבוצעת כשבוע לאחר הניתוח, ואז מינון הטיפות יורד ל 3 פעמים ביום מכל סוג.

ביקורת שלישית- כחודש לאחר הניתוח. לרוב מופסקות הטיפות בשלב זה.

 

מה מומלץ, מה מותר ומה אסור לאחר הניתוח:

מומלץ להרכיב משקפי שמש בשעות היום, בעיקר בחוץ במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח. יש להמנע משפשוף או מלחיצה על העין. מומלץ להרכיב מגן פלסטיק על העין בזמן השינה במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח.

ניתן לבצע פעילות יומיומית ללא הגבלה: לצפות בטלוויזיה, לקרוא, להרים משאות קלים ולבשל ללא הגבלה.

ניתן לחפוף ראש, לרחוץ פנים, או להתקלח ללא הגבלה יום לאחר הניתוח. חדירת מים או סבון לעין עלולים לצרוב, אך לא יגרמו נזק.

מותר כל מאמץ גופני, אך רצוי לא להתכופף כיפוף מלא עד לריצפה. (כגון לצורך שריכת שרוכים).

מותר להשתמש ולאמץ את העיניים (הן לרחוק והן לקרוב).

ניתן להרכיב כל זוג משקפיים שמקל על הראיה. גם אם המשקפיים הישנות לא מדוייקות, השימוש בהם לא יגרום כל נזק לעין או לראיה.

ניתן לצבוע את השיער ולעשות פן שבוע לאחר הניתוח.

אין לשחות בבריכה או בים למשך חודש.

אין לאפר את העין למשך חודש

 

תופעות הלוואי השכיחות לאחר הניתוח :

גרד בעין, תחושת גוף זר וחול ודמעת.

ייתכן אודם קל בעין בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח.

בכל מקרה של ירידת ראיה, החמרת האודם בעין או כאבים, יש לפנות מיד לרופא המנתח לבדיקה, או לחדר מיון בבית החולים הקרוב.

 

סיכויים וסיכונים

ניתוח הקטרקט הוא אחד הניתוחים המוצלחים ברפואה וסיכויי ההצלחה עומדים על כ 95%-98%. אולם כמו בכל ניתוח עשויים להיות באופן נדיר סיבוכים. גירוי קל , גירוד ואי נוחות הינם שכיחים באופן יחסי, וחולפים לרוב תוך ימים ספורים. סיבוכים נדירים יותר הינם בצקת של הקרנית או הרשתית, עליית לחץ תוך עיני, דימום או זיהום. גם לאלו יש טיפולים, ולרוב הם משתפרים. תהליך ההחלמה תלוי בכל מטופל ובמצבו.

במקרים בהם הירידה בראיה נובעת גם כתוצאה ממחלות אחרות כגון מחלות ברשתית, עכירות בקרנית או הפרעה אחרת, הרי שגם בעקבות יחול רק שיפור חלקי בראיה.

 

משקפיים וראיה לאחר הניתוח

ניתוח קטרקט הוא ניתוח להסרת עכירות העדשה ואינו ניתוח להסרת משקפיים. היות ולאחר הניתוח מכילה העין עדשה בעלת עוצמה אחידה וללא יכול התכווצות, יהיה על המנותח להשתמש במשקפים לאחר הניתוח . מקובל לכוון את המספר הקבוע לקוצר ראיה קל של 0.5- עד 1.0- . מספר זה מאפשר ללא משקפים ראיה טובה בטווח של כמטר מלפני העין, ראיה סבירה לרחוק, וצורך רק במשקפי קריאה.

עם זאת ניתן לתכנן את תיקון הראיה לפי רצונו של המטופל לראות טוב לקרוב ללא משקפיים. במקרה זה, יהיה צורך במשקפיים לרחוק לאחר הניתוח.

הכוח האופטי של העדשה המושתלת נקבע על-פי מדידות המבוצעות לפני הניתוח ומחושב לפי תוכנה מתוחכמת. בהתאם למדידות אלה נבחרת לכל חולה העדשה המתאימה לו.

יש הבוחרים תיקון לקרוב בעין אחת, ולרחוק בעין השניה, ולא נזקקים למשקפים לאחר ניתוחי הקטרקט בשתי העיניים, במצב זה בחיי היומיום יתכן שלא יצטרך להרכיב משקפיים אלא לצורך נהיגה או לצורך קריאה ממושכת.

 

טיפול לייזר לקטרקט משני

לעיתים, מספר חודשים לאחר הניתוח מתפתחת עכירות של קופסית העדשה ("קטרקט משני") . תופעה זו נגרמת מנדידת תאים לחלק האחורי של הקופסית המחזיקה את העדשה המושתלת. לא מדובר על חזרה של הקטרקט אלא על עכירות מיקרוסקופית. לפיכך אין צורך בניתוח, אלא בטיפול לייזר פשוט וקצר במרפאה, הנמשך 2-5 דקות. טיפול זה הינו יעיל ביותר ומחזיר את הראיה לקדמותה.

 

הטכנולוגיה כיום והעתיד

הניתוח המודרני ביותר בארץ ובמדינות המפותחות בעולם מבוצע כיום ע"י מכשיר אולטרסאונד המיוחד לניתוח זה בטכנולוגיה הקרויה ;phacoemulcification . לא מדובר בלייזר, ולא מקובל לבצע ניתוח קטרקט בלייזר. טכנולוגיית הלייזר במקרי קטרקט נמצאת כיום במחקר ובפיתוח, והיא אינה יעילה כמו מכשירי האולטרסאונד.

ישנו מאמץ פיתוחי כיום לייצר עדשות מולטיפוקליות תוך עיניות. כבר כיום יש בשוק עדשות דומות, אך יעילותן חלקית בלבד. יש לצפות שבמהלך העשור הקרוב יפותחו עדשות תוך עיניות עם יכולות מולטיפוקליות משביעות רצון.

 

מראה העין לאחר השתלת העדשה התוך עינית.​

הניתוח המודרני עם פאקו אמולסיפיקציה. גלי אולטרסאונד מהירים מסייעים בחיתוך הגרעין והוצאו מבלי לפגוע בקופסית העדשה​

עכירות העדשה גורמת להפרעה בחדות ואיכות הראיה​

דוגמא לעדשה לפני ההשתלה. במקרה זה מדובר על עדשה מולטיפוקלית של חברת alcon.​

לתאום תור במרפאה (מענה אנושי) כל יום בין 8:00-22:00:  073-3700700​, לפרטים נוספים לחצו כאן