פטוזיס- צניחת עפעף​

צניחת עפעף מולדת

צניחת עפעף המופיעה בזמן הלידה הינה מולדת, ונובעת לרוב מפגם בתפקוד השריר האחראי על הרמת העפעף העליון – שריר הלבטור. לעיתים הצניחה קלה ולעיתים חמורה עד לחוסר פתיחה מלא של העפעף.

מקרים אלו דורשים התייחסות מיוחדת, כיוון שחוסר חשיפה לראיה בשלושת החודשים הראשונים תגרום לעין עצלה. לכן, במידה והעפעף מכסה את האישון ואת ציר הראיה, יש לנתח את העפעף אף בגיל שבועות ספורים. לעיתים ישנן סיבות רפואיות אחרות אשר בשלן יש צורך בתיקון פטוזיס בגיל צעיר. דוגמאות לכך: כאשר צניחת העפעף גורמת להפרעה ברפרקציה או אסטיגמטיזם (אי סדירות של קמירות הקרנית הגורמת לטשטוש ראיה) של העין , כלומר גורמת לשוני ב"מספר" בין העיניים, או שהדבר גורם למנח ראש לא תקין בשל הנסיון של התינוק לראות בעין עם העפעף הצנוח.

לרוב אין החסימה חמורה,אך מפריעה אסטטית בשל אסימטריה בין העיניים. מקרים אלו מומלץ לרוב לנתח לקראת גיל בית הספר- גיל 4 או 5 שנים. מטרת הניתוח היא לשוות גובה ומראה שווה בין העיניים.

באופן כללי יש שתי שיטות לניתוח של פטוזיס מולד. בשיטה אחת מבוצע קיצור של השריר מעלה העפעף (levator muscle), ואילו בשניה מוכנס שתל בין העפעף העליון הצנוח מתחת לעור ולשריר אל מעל הגבות. בדרך זו מבוצעת הרמת העפעף ע"י שרירי המצח.(הפרונטליס). ניתן להשתיל שתל ממקור עצמוני (כדוגמת גיד מהירך של הילד),או להשתמש בשתל מלאכותי או טבעי אחר. ההחלטה על בחירת שיטת הניתוח היא רפואית ותלויה בחומרת צניחת העפעף  וברמת תפקוד השריר מעלה העפעף. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לתאום תור במרפאה (מענה אנושי) כל יום בין 8:00-22:00:  073-3700700​, לפרטים נוספים לחצו כאן