חסימת דמעות בילדים

דמעת כרונית בתינוק מקורה לרוב בחסימה של דרכי הדמעות הנובעת מקיום קרום דקיק החוסם את צינור הדמעות במקום כניסתו לאף.(Hasner’s valve). היא יכולה להופיע בעין אחת או בשתיהן. במידה ומדובר על דמעת קבועה בצד אחד בכל עונות השנה, הסבירות שמדובר על חסימת דרכי הדמעות גבוהה. התופעה נפוצה למדי בחודשים הראשונים לאחר הלידה ומופיעה בכ 6-8% מהתינוקות ובאחוז גבוה יותר בפגים . קיים מרכיב תורשתי משמעותי לתופעה, אך גם דלקות ויראליות חוזרות של דרכי הנשימה, פוליפים וגורמים סביבתיים אחרים קשורים בה. בדיקת רופא העינים תכלול הערכת החסימה לפי רמת פלס הדמעות, ושלילת מקור אחר לדמעת. (אלרגיה, דלקת כרונית זיהומית וכדומה).

ברוב המקרים (כ 90%) התופעה מסתדרת עד גיל שנה תחת טיפול שמרני של קומפרסים עם האצבע לכיוון שק הדמעות. במהלך החודשים הראשונים ועד גיל שנה ניתן לבצע במרפאה גם פעולת לחיצה ע"י הרופא על שק הדמעות.(פעולת לחיצה ע"ש קריגלר).

במידה והתופעה לא חלפה ויש דמעת גם לאחר גיל שנה, מקובל להמתין עד לאחר תקופת ה"נזלות" וההצטננויות, ולבצע בגיל 12-18 חודש פתיחה מכנית עם צינורית עדינה של דרכי הדמעות, ומיד לאחריה שטיפה המוכיחה את פתיחת המעבר. מדובר על פעולה כירורגית פשוטה הנמשכת מספר דקות, ונעשית בהרדמה כללית. במידה ועדין ישנה דמעת לאחר הטיפול, ניתן לחזור על השטיפה ולשקול הכנסת צינורית סיליקון קטנה או לבצע הרחבה עם בלון לצינורות הדמעות. הצינורית נותרת במקומה למשך 1-3חודשים, וניתן לרוב להוציאה במרפאה ללא הרדמה. יש לציין כי במקרים של סתימה מוקדמת (בגיל ימים ספורים- mucocele מולד), או במקרים של הפרשות מוגלתיות קשות, ניתן לבצע את הפתיחה המכנית במסגרת מרפאתית, ללא הרדמה, אך רק עד גיל 6 חודשים. הפעולה כואבת, אך חוסכת הרדמה כללית.

ברוב המקרים די בפעולות אלו לפתור את הבעיה. באופן נדיר יש צורך בניתוח דרכי דמעות עם מעקף לאף (DCR).

 

תמונות:

 

תינוק עם הפרשה בעין בשל חסימת דרכי הדמעות.

 

 

סכמה המדגימה את ייצור הדמעות בחלק העליון חיצוני של העין, וזרימת הדמעות דרך הפתחים הקטנים שבחלק הפנימי של העין- אל שק הדמעות, ומשם אל האף.

 

סכמה המדגימה מצב בו ישנה חסימה של הדמעות באיזור הפתח של השק. (צבע ירוק- דמעות "תקועות" ללא ניקוז)

 

סכמה המדגימה החדרת צינורית העוברת דרך האיזור החסום. גם בפעולה של שטיפת דרכי הדמעות מבוצעת פתיחה של איזור זה.

 

הדגמה- כיצד יש לבצע קומפרסים בתינוק עם חסימת דרכי דמעות

 

לתאום תור במרפאה (מענה אנושי) כל יום בין 8:00-22:00:  073-3700700​, לפרטים נוספים לחצו כאן